Chov králíků‎ > ‎

Stříhání angor

Angorský králík je plemeno vyšlechtěné na produkci vlny. Jeho metabolismus je dlouhodobým šlechtěním přizpůsoben tomu, že srst roste po celou dobu jeho života. Proto králíky pravidelně stříháme.

I když lze pozorovat individuální rozdíly mezi jednotlivými králíky je angora velmi čistotné zvíře, které o sebe a svou srst pečlivě pečuje. Tuto vlastní péči musí chovatel podpořit tím, že poskytne angoře prostorné, suché, čisté ustájení. Vhodné je použít pro chov rošty, nebo podestýlat slámou. Podestýlka senem je nevhodná, protože seno se zamotává angorám do srsti a obtížně se z ní odstraňuje.

Před střiží je potřeba angoru rozčesat hřebenem nebo kartáčem.

Dospělé angory se stříhají v intervalu 2 až 3,5 měsíce. Termíny stříhání je potřeba dlouhodobě plánovat podle ročního období, zamýšlené účasti na výstavách a plánů na reprodukci chovných kusů.

Výstavní délka vlny je stanovena na minimálně 6 cm. Dnešní králíci takové délky vlny dosáhnou často již ve dvou měsících a takový interval stříhání je vhodný pro stříhání vlny na prodej. Čím častěji se stříhá, tím méně je odpadu, takže produkce je efektivnější.

Pokud ale chceme králíka opravdu vystavovat, musíme nechat vlnu růst déle, protože v tzv. výstavní kondici je králík teprve tři měsíce po střiži. Na druhé straně nelze nechat králíka bez ostříhání déle než tři a půl měsíce, což časově velmi omezuje možnosti vystavování angor. Králíka po návratu z výstavy ostříháme.

Ramlici připouštíme krátce po ostříhání, tak aby v době stavby hnízda byla vlna jednoměsíční tj. jěště relativně krátká a mláďata se v dlouhé vlně neuškrtila. Dlouhá vlna má totiž tendenci se v hnízdě pohyby mláďat spřádat do provazců, do kterých se mladí zapletou.

Mláďata angory se poprvé stříhají ve věku 6-8 týdnů, podruhé za 2, maximálně za 2,5 měsíce. Se stříháním je potřeba se neopozdit, protože mláďata v plné vlně, obzvláště v horkém létě, omezují příjem potravy a zastavují se v růstu.

Stříhání se provádí stejným způsobem jako u dospělých jedinců, jen je třeba dbát větší opatrnosti, protože pro mladé králíky je to nový a stresující zážitek. Angory jsou klidné až flegmatické letory a na stříhání si brzy zvyknout.

Každý chovatel postupuje při stříhání jiným způsobem, takže nelze dát jednotný recept. Níže popsaný postup je jednou z možností jak angoru ostříhat. Nejdůležitější pomůckou jsou dobře nabroušené nůžky.

Angoru dobře rozčešeme a zbavíme nečistot. Uprostřed hřbetu uděláme pěšinku. Králíka si dáme na klín nebo na stolek s neklouzavou podložkou (je zvědavý a rád odchází) a rukou přidržíme srst. Nůžkami vjedeme do srsti a po tenkých vrstvách (0,25 - 0,5 cm) stříháme boky dolů až ke břichu a směrem ke krku. Vlnu rovnou třídíme podle její délky popřípadě znečištění.

Máme-li hotový hřbet a boky, pustíme se do uší, hlavy a tlapek. Stříháme opatrně. Za srst nesmíme tahat, protože bychom vtáhli kůži mezi čelisti nůžek.

Otočíme králíka na záda a zafixujeme nohama. Hlavu si dáme mezi kolena a velmi jemně stiskneme. Velmi opatrně stříháme břicho - pozor na pohlavní orgány a bradavky. Angora má obvykle pět párů bradavek, poslední mohou být vysoko před předními nohami.

Alternativně můžeme místo nůžek použít ke stříhání strojek. Angora má srst velmi jemnou a hustou, proto nelze při stříhání strojkem použít nástavce pro vymezení výšky střihu a angoru strojkem ostříháme v podstatě dohola. V letních měsících to není problém, při chladném počasí je potřeba použít raději nůžky.

Vzhledem k hustotě srsti angory musí být strojek výkonný, nedoporučuji méně než 35W. Nejlépe se osvědčila speciální střižná hlava na splstnatělou srst.

Sluší se poznamenat, že čím je srst kratší, tím roste rychleji. Strojkem ostříhaná angora je krásná, jako plyšová, za čtrnáct dní. Nůžkama ostříhaná angora je krásná za měsíc, to až se srovnají a zarostou "zuby", kterým se při stříhání nůžkami nikdo nevyhne. Dobře dorůstají také vousy, můžeme je proto ostříhat spolu se srstí.

Stříhání králíku je třeba dlouhodobě plánovat tak, aby jste se při venkovním ustájení, vyhnuli opravdové zimě. Osvědčený systém je takový, že králíci se stříhají na konci listopadu nebo v prosinci, před příchodem mrazů, a potom v březnu až se oteplí. Ramlice pak mohou být připuštěny a porodit v dubnu.

Pokud musíme stříhat v době mrazů, je potřeba ostříhané králíky dobře ochránit proti mrazu. V prvních dnech je vhodné je ustájit v zatepleném prostoru ( chlévě, kůlně, garáži, stodole), po návratu do venkovní králíkárny bohatě podeslat slamou, aby si králík mohl vybudovat teplou noru, zakrýt králíkárnu pytlem nebo dekou, pečlivě odstraňovat hnůj, aby byl králík v suchu. A nezapomenout na perfektní stravu a dostatek vody.

Střiž je výrazným zásahem do tepelného metabolismu králíka, proto vyžadují angory první týden po střiži maximální péči. Musí mít dostatek vody a koncentrovaného krmiva, zrní, granulí pro výkrm králíků, vhodné je přidávat i tvrdý chléb. Bezprostředně po střiži musí být králíci ustájeni v prostorách, kde teplota neklesá pod 5 stupňů nad nulou. Odolní začínají být králíci asi za dva týdny, plně jsou schopni regulovat svou teplotu měsíc po střiži.Comments