Chov králíků

Články

Angorský králík se chová na našem území od roku 1875. Jedná se o střední plemeno s ideální hmotností 3,5 - 5 kg. Nejrozšířenější je angora bílá červenooká.

Ojediněle se na velkých výstavách setkáváme i s angorami s barevnými rázy.

Počet registrovaných chovatelů v naší republice je velmi malý ( na začátku roku 2009 měl klub chovatelů 29 členů ), chovná zvířata jsou špičkové kvality s velmi vysokým bodovým ohodnocením. Na všech výstavách budí zaslouženou pozornost a obdiv. Z hlediska výstavnictví je nevýhodou, že angory můžeme vystavovat jen v období plné vlny, což je 4 x do roka.

Stříháme podle kvality srsti jednotlivých zvířat v rozmezí 2,5 - 3,5 měsíce. Mláďata stříháme poprvé ve stáří 2,5 měsíce.

Angorská vlna je nejjemnější vlákenná surovina, hebká a hřejivá. Spřádá se čistá, nebo s jemnou ovčí vlnou. Používá se např. na výrobu textilií velurového charakteru.

Pro ustájení jsou vhodné jak venkovní, tak vnitřní, králikárny o minimálních rozměrech šířka kotce 80, hloubka 60, výška 50 cm, pro odchov se doporučují minimální rozměry kotce 90x70 cm za předpokladu, že kotiště je umístěno vně kotce. Králíci mohou být ustájeni jak na dřevěných roštech, tak na čisté podestýlce.

V zimě při nižších teplotách se doporučuje umístit ostříhané králíky do teplejších prostor asi tak na týden.

Z hlediska výživy a krmení můžeme angory krmit všemi krmivy používanými při chovu jiných králíků. Jejich množství odpovídá potřebě králíků jiných středních plemen. Větší spotřeba krmiv bývá do dvou měsíců po střiži. Jako základ se doporučuje celoroční krmení senem s dostatkem vody.

Králík je býložravec, tím se řídí i výběr krmiv pro jeho výživu.

Pokud na jaře přecházíme na zelenou píci, postupujeme velmi opatrně a přísun krmení musí být pozvolný. Zelená píce nesmí obsahovat jedovaté rostliny, nemá být mokrá, zapařená a nahnilá. Při krmení je potřeba postupovat velice opatrně, králíci se mohou nadmout a hrozí rychlý úhyn.

Z dalších osvědčených krmiv jsou vhodné krmná mrkev, karotka, řepa brukev gigant, jablka, ječmen, kukuřice,slunečnice. Granulované krmivo používáme pro výkrm mláďat. K velmi oblíbené potravě patří mladé větvičky ovocných stromů.

Králík je vnímavý k mnoha různým nemocem. Samozřejmostí proto musí být pravidelné očkování proti myxomatóze a moru králíků.

Kvalitním ustájením a péči zabráníme mnoha dalším nemocem.

Zdravý králík se projevuje živým temperamentem, reaguje zvědavě na podněty z vnějšího prostředí, přijímá předkládané krmivo. Srst má krásnou, hustou bez viditelných nečistot, sliznice jsou bleděrůžové a lesklé.

Chov angorských králíků je z hlediska péče náročnější v porovnání s králíky s normální srstí. Jsou však klidnější a vyrovnanější povahy, milí příjemní a přátelští.

Použitá literatura: Chov králíků - Ing. Josef Zadina a kolektiv, a úryvky z článku o chovu angor z časopisu Chovatel 2004, č.5. ,